Rozwód bez orzekania o winie

Nie zawsze małżonkowie rozwodzą się w atmosferze nienawiści i krzywdy jednej ze stron. Bardzo często małżeństwu zależy na uzyskaniu szybkiej decyzji o rozwodzie bez dodatkowych formalności – zdarza się to zwłaszcza w parach, które potrafią dogadać się również względem podziału majątku czy innych kwestii istotnych w takiej sytuacji. Wówczas wnosi się pozew o rozwód bez orzekania o winie. Taki wniosek sąd musi uszanować podczas sprawy rozwodowej, co zwykle sprawia, że rozwód otrzymuje się praktycznie podczas jednej czy dwóch wizyt w sądzie.

Rodzaje orzeczeń przy rozwodzie

Sędzia prowadzący sprawę rozwodową może zakończyć proces jednym z trzech wniosków. Pierwszy z nich to rozwód z orzekaniem o winie jednego ze współmałżonków. Drugi to rozwód z winą obu stron. Trzecią decyzją jest rozwód bez orzekania o winie. Aby jednak takie orzeczenie było możliwe, oboje małżonkowie muszą złożyć odpowiedni, zgodny wniosek do sądu. Wniosek taki w każdej chwili można wycofać, jako że rozwód bez winy powoduje konkretne efekty.

Kiedy można uzyskać rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie jednego ze współmałżonków uzyskać można głównie w przypadku, gdy oboje małżonkowie zgodzą się na wspólne złożenie wniosku o taki właśnie rodzaj postępowania. Oczywiście, sąd mimo wszystko bada sprawę, dowiadując się, czy faktycznie była to decyzja dobrowolna, bądź czy obiektywne argumenty nie przemawiają przeciwko takiemu rozwiązaniu. Złożenie wniosku nie jest jednak równoznaczne uzyskaniu rozwodu.

Aby przyspieszyć zakończenie procesu, warto wcześniej przygotować dokumenty świadczące o porozumieniu stron. Mogą to być zarówno dokumenty w zakresie podziału majątku, jak również gotowy plan wychowawczy, jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi.

Należy jednocześnie mieć na uwadze, że każda ze stron sprawy rozwodowej ma prawo wycofać zgodę na rozwód bez orzekania o winie. Można zrobić nawet nie tylko do momentu, gdy proces jest zakończony, ale aż do chwili, gdy decyzja sądu nie zostanie uprawomocniona. Istotna jest sprawa alimentów, które następują po rozwodzie bez orzekania winy. Nie zmienia się sprawa alimentów na dzieci – one zasądzane są osobno, niezależnie od rodzaju pozwu rozwodowego. Mogą być natomiast zasądzone alimenty na byłego małżonka, który z powodów niezależnych od siebie (np. choroby) pozostaje w ciągłym niedostatku, czyli nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb. Istotne jest jednak, że taki obowiązek alimentacyjny wygasa po 5 latach i rzadko kiedy jest przedłużany.

4 Przemyślenia o “Rozwód bez orzekania o winie

  1. Najszybszy rozwód jest bez orzekania o winie. Można się uwinąć na jednej rozprawie, ale do tego trzeba krótko mówiąc mieć co dzielić. Jak każdy będzie miał co nieco na dobry start, to okaże się, że nie ma kłopotu i właściwie nie ma się o co spierać. Pół godziny w sądzie i po wszystkim

  2. Jak się do rozwodu odpowiednio nie przygotujesz, to nie masz szans. Nie liczy się prawda, podejście do dzieci i wiele innych rzeczy – najważniejsze jest to, żeby mieć dobrego prawnika i wiedzieć czego się chce. Smutna prawda, ale takie są fakty – wygra ten, kto zna się lepiej na prawniczych kruczkach.

  3. Chcę wziąć rozwód tylko mam problem od czego zacząć. Kobieta z którą jestem na siłę chce być dominatorką proszę o pomoc!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 6 =