Jak uzyskać rozwód międzynarodowy

Tak jak i rośnie liczba małżeństw międzynarodowych, tak samo rośnie również liczba takich rozwodów. Najczęstszymi powodami, dla których małżonkowie ubiegają się o rozwód międzynarodowy, jest niezgodność kulturowa między nimi. Często jednak powody są bardziej zbliżone do znanych w Polsce przyczyn rozwodów, czyli np. zdrada czy agresja i przemoc jednego z małżonków. Niestety, uzyskanie rozwodu międzynarodowego nie jest takie proste.

Kiedy można dostać rozwód międzynarodowy?

Rozwód międzynarodowy dotyczy tych osób, które pozostają w stosunku małżeństwa, jednak mają różne narodowości. Zazwyczaj wiąże się on również z odbywaniem sprawy rozwodowej w innym kraju, aczkolwiek możliwe jest przeprowadzenie rozwodu w obliczu systemu prawnego w Polsce.

Istotne jest to, żeby wybrać kraj zgodny z przepisami, ale również o odpowiednim systemie prawnym. Nie wszystkie kraje pozwalają na rozwód, dlatego dobrze jest najpierw zorientować się, jak wygląda prowadzenie sprawy rozwodowej w konkretnym systemie prawnym.

W jakim kraju brać rozwód za granicą?

Określenie kraju, w którym przeprowadzana jest sprawa rozwodowa, jest zwykle dość proste. Przede wszystkim rozwód może być wzięty w takim kraju, który jest krajem wspólnego zamieszkania małżonków w momencie podjęcia decyzji o rozwodzie. Jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania, to właściwym jest ten kraj, w którym oboje mieszkali w zakresie pobytu zwykłego, ale jedynie pod warunkiem, że jeden z małżonków nadal przebywa w tym kraju legalnie, w ramach pobytu zwykłego. Jeżeli nie da się określić takiego kraju, wówczas istnieje możliwość wzięcia rozwodu właśnie w Polsce, na zasadach polskiego prawa rodzinnego.

Unia Europejska a rozwód międzynarodowy

Jeśli rozwód dotyczy krajów Unii Europejskiej, przepisy są nieco inne. Przede wszystkim rozwód może być przeprowadzony w kraju, w którym małżonkowie mieszkali legalnie przez przynajmniej rok do momentu, gdy zdecydowali się złożyć pozew rozwodowy. Czas ten może skrócić się do sześciu miesięcy, jeśli jeden z małżonków jest obywatelem danego kraju Unii Europejskiej. Nie trzeba wspominać o tym, że w każdym przypadku mowa jest o pobycie legalnym, udowodnionym również przez dokumenty.

Czy istnieje prawo wyboru?

Rozwód z obcokrajowcem nie zawsze musi być przeprowadzony w konkretnym kraju, który wskaże prawo. Czasami małżonkowie mają możliwość wyboru, w jakim państwie oraz przy jakim systemie sądowym będą prowadzić sprawę o rozwód. Nie jest to jednak wybór szeroki. Zazwyczaj mowa o wyborze, który oscyluje między państwem wspólnego pobytu zwykłego małżonków oraz państwem, w którym mieszkali poprzednio w ramach pobytu zwykłego. Ta druga możliwość wchodzi w grę wyłącznie wówczas, gdy jeden z małżonków nadal mieszka w kraju, w którym oboje przebywali poprzednio.

Czasami wybór taki pozwala na dobranie miejsca prowadzenia sprawy rozwodowej, w którym łatwiej o podział majątku czy określenie opieki nad dziećmi. Warto się nad nim zastanowić, zwłaszcza gdy rozwód będzie prowadzony bez orzekania o winie.

3 Przemyślenia o “Jak uzyskać rozwód międzynarodowy

  1. Rozwód międzynarodowy to coraz częstszy problem, a będzie jeszcze gorzej, bo przecież nasze białki dostają kociego rozumu, jak ktoś tylko nie mówi po polsku. A jak jeszcze skóra śniada to przecież już całkiem super hiper…

  2. Coraz więcej u nas takich przypadków, że rozwód kończy się wieloma sprawami i ciągnie się tygodniami. Najgorzej jak cierpią na tym wszystkim dzieci, bo tylko ich najbardziej szkoda w takich przypadkach.

  3. Wszystko zależy w jakim kraju, bo są też takie, w których rozwód jest nielegalny i nie wiadomo czy można się rozwodzić, czy lepiej nie. O krajach arabskich nawet nie wspominam, bo każdy wie, że tam kobieta nie ma całkowicie głosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 3 =