Jak uzyskać rozwód międzynarodowy

Tak jak i rośnie liczba małżeństw międzynarodowych, tak samo rośnie również liczba takich rozwodów. Najczęstszymi powodami, dla których małżonkowie ubiegają się o rozwód międzynarodowy, jest niezgodność kulturowa między nimi. Często jednak powody są bardziej zbliżone do znanych w Polsce przyczyn rozwodów, czyli np. zdrada czy agresja i przemoc jednego z małżonków. Niestety, uzyskanie rozwodu międzynarodowego nie jest takie proste.

Kiedy można dostać rozwód międzynarodowy?

Rozwód międzynarodowy dotyczy tych osób, które pozostają w stosunku małżeństwa, jednak mają różne narodowości. Zazwyczaj wiąże się on również z odbywaniem sprawy rozwodowej w innym kraju, aczkolwiek możliwe jest przeprowadzenie rozwodu w obliczu systemu prawnego w Polsce.

Istotne jest to, żeby wybrać kraj zgodny z przepisami, ale również o odpowiednim systemie prawnym. Nie wszystkie kraje pozwalają na rozwód, dlatego dobrze jest najpierw zorientować się, jak wygląda prowadzenie sprawy rozwodowej w konkretnym systemie prawnym.

W jakim kraju brać rozwód za granicą?

Określenie kraju, w którym przeprowadzana jest sprawa rozwodowa, jest zwykle dość proste. Przede wszystkim rozwód może być wzięty w takim kraju, który jest krajem wspólnego zamieszkania małżonków w momencie podjęcia decyzji o rozwodzie. Jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania, to właściwym jest ten kraj, w którym oboje mieszkali w zakresie pobytu zwykłego, ale jedynie pod warunkiem, że jeden z małżonków nadal przebywa w tym kraju legalnie, w ramach pobytu zwykłego. Jeżeli nie da się określić takiego kraju, wówczas istnieje możliwość wzięcia rozwodu właśnie w Polsce, na zasadach polskiego prawa rodzinnego.

Unia Europejska a rozwód międzynarodowy

Jeśli rozwód dotyczy krajów Unii Europejskiej, przepisy są nieco inne. Przede wszystkim rozwód może być przeprowadzony w kraju, w którym małżonkowie mieszkali legalnie przez przynajmniej rok do momentu, gdy zdecydowali się złożyć pozew rozwodowy. Czas ten może skrócić się do sześciu miesięcy, jeśli jeden z małżonków jest obywatelem danego kraju Unii Europejskiej. Nie trzeba wspominać o tym, że w każdym przypadku mowa jest o pobycie legalnym, udowodnionym również przez dokumenty.

Czy istnieje prawo wyboru?

Rozwód z obcokrajowcem nie zawsze musi być przeprowadzony w konkretnym kraju, który wskaże prawo. Czasami małżonkowie mają możliwość wyboru, w jakim państwie oraz przy jakim systemie sądowym będą prowadzić sprawę o rozwód. Nie jest to jednak wybór szeroki. Zazwyczaj mowa o wyborze, który oscyluje między państwem wspólnego pobytu zwykłego małżonków oraz państwem, w którym mieszkali poprzednio w ramach pobytu zwykłego. Ta druga możliwość wchodzi w grę wyłącznie wówczas, gdy jeden z małżonków nadal mieszka w kraju, w którym oboje przebywali poprzednio.

Czasami wybór taki pozwala na dobranie miejsca prowadzenia sprawy rozwodowej, w którym łatwiej o podział majątku czy określenie opieki nad dziećmi. Warto się nad nim zastanowić, zwłaszcza gdy rozwód będzie prowadzony bez orzekania o winie.

3 thoughts on “Jak uzyskać rozwód międzynarodowy

  1. Rozwód międzynarodowy to coraz częstszy problem, a będzie jeszcze gorzej, bo przecież nasze białki dostają kociego rozumu, jak ktoś tylko nie mówi po polsku. A jak jeszcze skóra śniada to przecież już całkiem super hiper…

  2. Coraz więcej u nas takich przypadków, że rozwód kończy się wieloma sprawami i ciągnie się tygodniami. Najgorzej jak cierpią na tym wszystkim dzieci, bo tylko ich najbardziej szkoda w takich przypadkach.

  3. Wszystko zależy w jakim kraju, bo są też takie, w których rozwód jest nielegalny i nie wiadomo czy można się rozwodzić, czy lepiej nie. O krajach arabskich nawet nie wspominam, bo każdy wie, że tam kobieta nie ma całkowicie głosu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 + = 37