Program 500+ po rozwodzie

Rozwód to w dzisiejszych czasach nic niesłychanego, a przy rozsądnym rozstaniu, nie zajmie też wielu miesięcy czy lat. Problem pojawia się, gdy para posiada dzieci i pobiera pieniądze z programu 500+. Jak to wpływa na finanse rodziców opiekującymi się dziećmi? Warto przeanalizować obecne regulacje w tym zakresie.

Co mówi na ten temat ministerstwo?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwietniu 2016 r. odpowiedziało na pytania w zakresie programu 500+. Jedno z pytań dotyczyło 500+ po rozwodzie. Zgodnie z wyjaśnieniami ministerstwa, aby rozwiedziony rodzic mógł otrzymać pieniądze z programu 500+ na swoje dziecko, musi ono pozostawać na jego utrzymaniu oraz wspólnie z nim zamieszkiwać. Te dwie przesłanki muszą być spełnione łącznie. Z kolei w przypadku, gdy dziecko zamieszkuje z każdym z rodziców naprzemiennie, ze względu na rozwód lub separację, traktowane jest ono jednocześnie jako członek rodziny każdego z rodziców.

Czytaj też: http://rozwod-z-klasa.pl/artykuly/500-zl-na-dziecko-po-rozwodzie-wyjasnienia-ministerstwa.html

Odpowiedź ministerstwa nie spowodowała jednak dokładnego wyjaśnienia sytuacji w zakresie wypłaty 500+ po rozwodzie. Powstało wiele wątpliwości i sporów w tym zakresie. Wielu rodziców miało problem z ustaleniem wysokości świadczenia i osoby, która będzie uprawniona do jego pobierania. Wynikało to z faktu, iż można spotkać się z wieloma różniącymi się od siebie sytuacjami.

Spory powinna rozstrzygać gmina

Ze względu na panujące w zakresie 500 plus po rozwodzie zamieszanie, w tej sprawie wypowiadał się m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Pojawiły się bowiem problemy dotyczące sposobu orzekania o tym który rodzic, kiedy i jaką kwotę pieniędzy powinien otrzymać. WSA uznał, że nie jest potrzebny wyrok Sądu Rodzinnego, by dany rodzic miał prawo do ubiegania się o pieniądze z programu 500+ dla dziecka, natomiast podział pieniędzy powinien być proporcjonalny do tego ile dni dany rodzic spędza z dzieckiem. Np. jeśli są to 4 weekendy w miesiącu w przypadku ojca, powinien on dostać proporcjonalną wypłatę za 8 dni, a matka dziecka – pozostałą kwotę pieniędzy. W ten sposób zostanie zachowana równowaga w tym zakresie i nikt nie będzie pokrzywdzony.

Zgodnie z wyrokiem WSA to gmina powinna sprawdzić w jaki sposób sprawowana jest opieka nad dzieckiem i na tej podstawie decydować o podziale środków z programu 500+. Jeśli rodzice sprawują opiekę na dzieckiem lub nad dziećmi na przemian, to nawet bez wyroku sądowego, rozstrzygnięcie powinno zostać dokonane przez urzędników gminy.

Zmiany w programie 500+

Należy pamiętać o tym, że program 500+ jest stosunkowo nowym programem, dlatego możliwe są jeszcze zmiany w jego konstrukcji. Takich zmian nie wykluczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zarządzające tym programem. Może się okazać, że regulacje dotyczące 500+ po rozwodzie ulegną pewnym modyfikacjom, które sprawią, że 500 zł na dziecko po rozwodzie będzie można uzyskać trudniej lub łatwiej. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rodzice będą korzystali z pieniędzy podarowanych przez państwo, a także, jak będzie wyglądał budżet państwa na koniec roku.

2 Przemyślenia o “Program 500+ po rozwodzie

  1. No pewnie, wielki mi ojciec zabierze dziecko na karuzelę dwa razy w miesiącu w sobotę i jeszcze może ma dostawać kasę z 500+ Ale jak przychodzi co do czego i trzeba się dzieckiem zająć to już was nie ma, bo przecież „była żona ma opiekę” i niech sobie radzi. Żenada…

  2. Albo rozwód, albo 500 plus. Przecież o ile się nie mylę, to ten program nazywa się „Rodzina plus” czy jakoś tak, a po rozwodzie rodziny nie ma, choćbyśmy nie wiadomo jakich wycieczek językowych nie stosowali. W takim przypadku nie powinno być mowy o kasie na dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

81 − 77 =