Decyzja o rozwodzie dla części małżonków jest czymś bardzo tragicznym i emocjonalnym, podczas gdy u innych budzi jedynie poczucie ulgi. Niezależnie od tego, niezbędne jest, aby pozew o rozwód był złożony zgodnie z obowiązującym prawem. Dobrze jest do tego celu wynająć profesjonalnego prawnika, najlepiej zajmującego się sprawami rozwodowymi, zwłaszcza gdy w grę wchodzi agresja jednego z małżonków oraz rozwód z orzeczeniem o winie. Jak złożyć pozew rozwodowy, aby sprawa przebiegła sprawnie i bez zbędnych problemów?
Pozew rozwodowy – jak go napisać?
Pozew rozwodowy powinien być stworzony przede wszystkim profesjonalnie. Z tego powodu dobrze jest wynająć do tego celu prawnika, który zna się na specjalistycznym, prawniczym słownictwie i będzie w stanie stworzyć pozew bez zbędnych błędów i potencjalnych pułapek prawnych, które w przyszłości mogą obrócić się przeciwko nam.
W pozwie każdorazowo należy określić, czy ma to być rozwód z orzeczeniem o winie czy bez niej. Uzyskanie wyroku o rozwodzie bez orzeczonej winy jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy do dokumentacji zostanie dostarczona zgoda obojga małżonków na takie właśnie rozwiązanie. W innym przypadku zazwyczaj powód wnosi o prowadzenie sprawy rozwodowej, która ma orzekać winę pozwanego.
Co dołączyć do pozwu rozwodowego?
Każdy chce, aby jego rozwód przebiegł możliwie jak najszybciej. Aby przyspieszyć czas rozstrzygania sprawy rozwodowej, należy do dokumentacji dołączyć możliwie jak najwięcej zapisów, dotyczących regulacji spraw małżonków.
Jeżeli małżonkowie rozstają się w zgodzie i bez orzekania o winie, wygodnym jest skorzystanie z usług mediatora. Wówczas można samodzielnie ustalić zarówno kwestie podziału majątku dorobkowego, jak również zarządzanie wspólnymi nieruchomościami oraz prawo własności do nich. W ten sam sposób możliwe jest ustalenie między sobą wysokości alimentów dla dzieci oraz planu wychowawczego, według którego małżonkowie przy zachowaniu pełni praw decydują się dbać o swoich potomków.
Jeśli jednak nie jest możliwe porozumienie między małżonkami, a rozwód ma mieć orzeczenie o winie, konieczne jest konkretne zarządzenie sprawami. Wówczas do pozwu rozwodowego dodaje się wnioski o sprawowanie opieki nad dziećmi, podział majątku, uzyskanie wyłącznego prawa własności nieruchomości oraz eksmisję małżonka. W takiej sytuacji trzeba również pamiętać o dowodach, które miałyby uzasadniać winę małżonka.
Gdzie złożyć pozew rozwodowy?
Oprócz odpowiedniego przygotowania pozwu rozwodowego istotne jest również miejsce jego złożenia. Jeżeli oboje małżonkowie mieszkają w jednym mieście, to pozew składa się do sądu okręgowego odpowiedniego dla ich miejsca zamieszkania. To samo miejsce będzie właściwe, jeśli dana miejscowość jest ostatnim adresem zamieszkania wspólnego małżonków, pod warunkiem, że jedno z nich nadal tam przebywa.
W sytuacji, gdy nie można ustalić takiego miejsca zamieszkania, stosuje się sąd okręgowy w terenie właściwym dla adresu zamieszkania pozwanego. Dopiero na końcu powód ma możliwość złożenia pozwu w swoim sądzie okręgowym, jeśli niemożliwe jest określenie miejsca zamieszkania pozwanego.
Jak złożyć pozew rozwodowy? Bez wahania heheheh, a na poważnie: najważniejsze jest dołączenie wszystkich możliwych kwitów. Im więcej dokumentów i dowodów, tym większa szansa, że na jednej rozprawie się skończy i problem z głowy.
Pozew rozwodowy najlepiej złożyć po cichu. Z doświadczenia podpowiem, że nie ma co uprzedzać faktów i informować swojej żony o zamiarach, bo zacznie się zbieranie haków i kombinacje, żeby alimenty podnieść i inne problemy zrobić. A jak się dowie dopiero jak dostanie pismo z sądu, to nie będzie miała tyle czasu na robienie pod górę.
Nie dajcie się zwieść i udać się w jakąś separację i inne pierdoły. To tylko gra na czas, rozwód powinien być szybki i bez niepotrzebnego przedłużania, bo potrwa to długo i nie będzie łatwe. Zwłaszcza jeśli ktoś nabroił konkretnie.