Interecyza

Intercyza małżeńska, potrzebna czy nie? Kwestia rozdzielności majątkowej w małżeństwie jest bardzo drażliwa. Przez niektóre osoby jest odbierana jako brak zaufania do osoby przyszłego małżonka, albo brak wiary w przyszłość związku. Istnieją jednak obiektywne przesłanki, które sprawiają, że intercyza małżeńska wydaje się być rozwiązaniem zasadnym.

Kiedy rozdzielność majątkowa jest wskazana

Przy decyzji o ustanowieniu rozdzielności majątkowej warto uwzględnić prawo obowiązujące w naszym kraju, a także charakter pracy, wykonywanej przez jednego lub oboje małżonków. Intercyzy małżeńskie są częstym rozwiązaniem w przypadku par, w których jedna lub dwie osoby zajmują się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach niepowodzenie w interesach skutkuje bowiem stratą całego majątku. Muszą zdawać sobie z tego sprawę zwłaszcza osoby, które posiadają rodziny.

Nagła utrata środków do życia wygląda inaczej w przypadku osoby samotnej, inaczej w przypadku żywiciela rodziny. Intercyza jest w takiej sytuacji niezbędna, żeby zabezpieczyć rodzinę. Jeżeli bowiem małżeństwo posiada rozdzielność majątkową, nawet w przypadku utraty wszystkich środków przez jednego małżonka, druga strona nic nie traci. Intercyza daje bezpieczeństwo finansowe.

Innym przypadkiem, kiedy rozdzielność majątkowa ma sens jest sytuacja, kiedy małżonkowie nie mogą się za sobą porozumieć w kwestiach finansowych. Rozdzielność majątkowa jest tu więc sposobem na uniknięcie konfliktów i wspólne planowanie domowego budżetu.

Problemy związane z intercyzą

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie, to jednak nie tylko same superlatywy. Są sytuacje, kiedy jedna strona jest przez takie rozwiązanie pokrzywdzona. Intercyza często zawierana jest przez osoby, które znacznie różnią się od siebie statusem finansowym. W przypadku zawarcia intercyzy, taka nierówność pozostaje faktem. Jedna strona posiada środki finansowe, druga natomiast nie. Taka sytuacja może prowadzić do manipulacji i pokrzywdzenia drugiej strony. W tym momencie pojawia się pytanie o zasadność takiego małżeństwa.

Innym problemem, który może powodować rozdzielność majątkowa, jest kwestia wychowania dzieci. W małżeństwie kwestią potomstwa bardziej obarczona jest kobieta. Ona bowiem rodzi dzieci i częściej się nimi zajmuje w pierwszym okresie ich życia. W momencie, kiedy pojawiają się dzieci, kobieta ma ograniczone możliwości zarobkowania. Nawet jeżeli do tej pory radziła sobie finansowo i małżeństwo dobrze funkcjonowało, w przypadku intercyzy, ciąża i wychowywanie małych dzieci mogą stać się poważnym problemem dla finansów w związku.

3 Przemyślenia o “Interecyza

  1. U nas intercyza jest dowodem braku zaufania, a nie normalnym dokumentem. W Wielkiej Brytanii to coś normalnego i to wcale nie tylko wśród bogatych ludzi, a także wśród klasy średniej i mniej zamożnych.

  2. Intercyza często jest uważana za pierwszy krok do rozwodu 😀 Ja bym nigdy czegoś takiego nie podpisała, mimo tego, że nie należę do biednych, a i moja rodzina ma się czym podzielić. Tylko, że intercyza jest uwłaczająca, niezależnie od tego kto stoi na tej gorszej pozycji.

  3. U nas intercyza to tylko pojawia się jak czytamy o życiu gwiazd i innych księżnych. Tymczasem w krajach Europy zachodniej to całkiem normalne nawet w klasie średniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1