Prawa rodziców po rozwodzie

Rozwód jest jednoznaczny z rozpadem pożycia małżeńskiego. Zakończenie małżeństwa, a zarazem praw i obowiązków z nim związanych, orzeka sąd rodzinny. Jeżeli w małżeństwie są dzieci, sprawa rozwodu staje się jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ sąd musi ustalić na nowo prawa i obowiązki każdego z rodziców.

Prawa matki i ojca po rozwodzie

Nie można jednoznacznie określić uniwersalnych praw rodziców po rozwodzie. Małżonkowie rozwodzą się bowiem z różnych względów, każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego rozpatrzenia. W zależności od danej sytuacji rodzinnej, sąd może orzec odmienne prawa rodzica po rozwodzie w różnych związkach. Jeżeli do rozwodu doszło, ponieważ jedna ze stron zaniedbywała swoje obowiązki w stosunku do rodziny, sąd rodzinny będzie musiał uwzględnić ten fakt w swoim wyroku.

Najlepszą dla wszystkich stron opcją jest taka sytuacja, kiedy rozwód odbywa się w zgodzie, małżonkowie ze sobą współpracują, a także wspólnie decydują o tym, jak będą wyglądały ich obowiązki wobec dzieci. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Często rodziny są ze sobą skłócone i sąd musi samodzielnie, w oparciu o wszelkie dostępne przesłanki, ustalić jaka sytuacja będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia dzieci. To właśnie bowiem dzieci najbardziej dotkliwie odczuwają skutki rozwodu rodziców.

Kwestie mieszkaniowe po rozwodzie

Nawet jeżeli obydwie strony chcą się w równym stopniu zajmować swoim potomstwem, sąd musi zdecydować o miejscu zamieszkania dzieci. Dla najmłodszych członków rodziny jest bowiem konieczne posiadanie jednego miejsca zamieszkania. Sytuacja jest najprostsza, jeżeli małżonkowie wspólnie decydują o tej kwestii. W naszym społeczeństwie dzieci po rozwodzie najczęściej mieszkają z matką, czemu sprzeciwiają się organizacje broniące praw ojca. Uważają one, że prawa ojca po rozwodzie są zbyt małe i robią wszystko, żeby na tę sytuację wpłynąć.

Prawa ojca po rozwodzie

Zazwyczaj najbardziej popularnym scenariuszem jest sytuacja, w której to matka zostaje główną opiekunką dzieci po rozwodzie. Jest to często spowodowane stereotypami, które jednak w wielu sytuacjach się sprawdzają, bo to matka jest bardziej zaangażowana w wychowanie potomstwa. Takie podejście często jednak prowadzi do umniejszania praw ojca. Organizacje walczące o prawa ojca starają się, żeby ojcowie mogli w jak największym stopniu uczestniczyć w życiu swoich dzieci.

Żeby ułatwić tę trudną sytuację wszystkim stronom, sądy rodzinne często ustalają szczegółowo zakres praw i obowiązków każdego z rodziców. Przykładowo: dziecko mieszka z matką przez cały tydzień, a u ojca spędza weekendy. Żeby nie ograniczać praw ojca jedynie do weekendów, niektóre rozwiązania przewidują, że część obowiązków związanych z wychowaniem dziecka będą należały właśnie do niego. Tak więc – oprócz wspólnych weekendów – do zadań ojca będzie należało również chodzenie z dzieckiem do lekarza, przychodzenie na zebrania rodzicielskie w szkole, itp. Dzięki temu zwiększa się rola ojca w codziennym życiu dziecka, co jest ważne dla obu stron.

 

 

 

 

2 Przemyślenia o “Prawa rodziców po rozwodzie

  1. U mnie mamuśka robi wszystko, żeby popsuć mi każdy weekend, który mam z dzieckiem. Nie dość, że permanentnie nie ma ich JESZCZE w domu, gdy przyjeżdżam po nich, to jeszcze jej nowy amancik odbiera ją wcześniej, bo gdzieś się spieszy i tego dnia akurat zawsze mają super atrakcje zaplanowane, baseny sreny…

  2. Panowie, najważniejsze to po rozwodzie zagwarantować sobie prawo do opieki nad dzieckiem, albo konkretnie rozpisać dni, a nawet godziny w jakich dzieckiem można się opiekować. Bo to wcale nie jest takie oczywiste jak paniusia nas dyma na kasę na alimentach i wszystkich innych opłatach, a potem okazuje się, że jeszcze z dzieckiem kombinuje i utrudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 − = 63