Rozwód kościelny

W Polsce rozróżniamy dwa rodzaje rozwodów. Pierwszym z nich jest rozwód cywilny. Jeżeli natomiast ślub został zawarty również w Kościele Katolickim, żeby rozwód był pełny, konieczne jest również pozytywne rozpatrzenie sprawy przez hierarchów kościelnych.

Jak unieważnić małżeństwo?

Powodów rozpadu małżeństw może być wiele. W przypadku rozwodu cywilnego, nie ma większych problemów z uzyskaniem zgody na rozwiązanie związku, o ile obydwie strony są zgodne co do tej decyzji. Niezbędne jest ustalenie wszelkich formalności, zdecydowanie czy rozwiązanie małżeństwa ma się odbyć z orzeczeniem o winie, czy też nie. W sytuacji, kiedy małżonkowie posiadają dzieci, podczas rozwodu ustalane są kwestie opieki nad nimi i ewentualne alimenty.

Unieważnienie małżeństwa zawartego w Kościele

Rozwód kościelny sprawia małżonkom więcej problemów, niż rozwód cywilny, głównie z tego względu, że religia katolicka nie uznaje rozwodów. Małżeństwo w Kościele Katolickim jest zawierane na całe życie. Momentem jego rozwiązania jest śmierć jednego z małżonków.

Teoretycznie więc legalnie zawartego związku kościelnego nie da się rozwiązać, chyba, że znajdzie się sposób, żeby małżeństwo unieważnić. Należy przed sądem kościelnym wykazać, że tak naprawdę ślub nie był ważny. Jest to znacznie trudniejsza sprawa, niż rozwód cywilny, jednak wielu parom udało się uzyskać anulację małżeństwa w Kościele, co znaczy, że sprawa jest wykonalne.

Sposoby na unieważnienie małżeństwa zawartego w Kościele

Jeszcze do niedawna hierarchowie kościelni bardzo negatywnie odnosili się do rozwodów kościelnych. Bywało, że procesy toczyły się latami. O stosunkowo łatwe unieważnienie związku mogły się  ubiegać osoby, które wykazały, że ich małżonek w momencie zawarcia małżeństwa nie miał pełni władz umysłowych, o rozwód łatwo było także w przypadku, kiedy małżeństwo było zawarte pod wpływem przymusu, lub też nie zostało skonsumowane.

Kadencja papieża Franciszka

Papież Franciszek znacznie ułatwił rozwody kościelne. Dzięki niemu na szybki rozwód mają szansę pary, w przypadku których jedna ze stron pozostawała w innym związku podczas zawierania małżeństwa. Inne przesłanki to brak wiary, aborcja, zatajenie niepłodności, przemoc fizyczna, pobyt w więzieniu, choroba zakaźna. W takich przypadkach rozwód można uzyskać nawet w ciągu czterdziestu pięciu dni.

Moc unieważnienia małżeństwa ma biskup. Papież zniósł obowiązek orzeczenia o rozwodzie sądów kościelnych dwóch instancji. Żeby uzyskać rozwód kościelny, należy złożyć wniosek do sądu kościelnego i czekać na rozpatrzenie sprawy.

5 Przemyśleń o “Rozwód kościelny

  1. No jeszcze, może pana papieża mam prosić o rozwód? Na cholerę to komuś potrzebne, kwit z urzędu i do domu, kto by się bawił w rozwody kościelne. Zwłaszcza, że wiadomo, że ślubu już po rozwodzie nikt normalny nie weźmie.

  2. Kiedyś byłem świadkiem podczas kościelnych prób unieważnienia małżeństwa. Z mojego punktu widzenia to praktycznie jest niemożliwe. Bo księża robią wszystko, żeby ślubu nie anulować. Namawiają, przeciągają, zaginają na kruczkach prawnych – dla nich kościelne unieważnienie ślubu to osobista porażka i w większości przypadków się na to nie godzą.

  3. Rozwód kościelny to jest totalny kosmos, bo przesłuchiwani są wszyscy, nawet sąsiedzi. A co oni mogą wiedzieć o małżeństwie – że dzień dobry mówili, siatki pomogli starszej pani wnieść na piętro?

  4. CHCIAŁBYM JEDNAK UZYSKAĆ ROZWÓD (UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA).
    NIESTETY JESTEM FACETEM I NIE POWIEM, ŻE EX ŻONA MNIE BIŁA ITP.
    JESTEŚMY PO ROZWODZIE CYWILNYM 7 LAT.
    PRÓBUJE UŁOŻYĆ SOBIE ŻYCIE OD NOWA I MOJA PARTNERKA CHCIAŁABY WZIĄĆ ŚLUB KOŚCIELNY W BIAŁEJ SUKNI.
    PROSZĘ TYLKO O SENSOWNE PODPOWIEDZI.
    OSOBOM BIJĄCYM PIANĘ -DZIĘKUJĘ.
    MOŻE JAKIŚ FACET UZYSKAŁ UNIEWAŻNIENIE I OPISZE JAK TO ZROBIŁ.
    WIEM, ŻE UNIEWAŻNIENIE NIE JEST DLA OBYDWU OSÓB. CZĘSTO BYWA TAK, ZE ŻONA DOSTAJE UNIEWAŻNIENIE, A JEJ BYŁY MĄŻ NIE.
    SERDECZNIE DZIĘKUJE ZA POMOC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

74 + = 82